Lapland - Above ordinary
Sisältöön Sivun ylälaitaan Sivukartta Palaute Tulosta
 
 

Lapin liiton uusi ja samalla viimeinen valtuusto valittiin

Lapin liitto sai keskiviikkona 23. elokuuta 2017 uuden valtuuston kaudelle 2017 - 2019. Valtuusto on Lapin liiton ylin päättävä elin. Se kokoontuu kaksi kertaa vuodessa ja päättää muun muassa liiton taloussuunnitelmasta ja talousarviosta, hyväksyy maakuntakaavan ja maakuntaohjelman sekä valitsee maakuntahallituksen. Nelivuotisen kauden sijaan nyt valittu valtuusto jatkaa vuoden 2019 loppuun, jonka jälkeen Lapin liiton tehtävät ottaa hoitaakseen tuleva Lapin maakunta.

"Tämän päiväinen kokous oli näillä näkymin viimeinen Lapin liiton edustajainkokous. Jos aikataulut pitävät, vuonna 2020 aloittavan Lapin maakunnan valtuusto valitaan todennäköisesti jo ensi syksynä 2018 ja se aloittaa tulevan maakunnan valmistelun ohjaamisen tammikuussa 2019. Lapin liiton valtuusto saattelee Lapin liiton uuteen maakuntaan eli vuoden 2019 loppuun", pohti Lapin maakuntajohtaja Mika Riipi.

Kuntien edustajainkokous valitsee kuntavaalien tulosten perusteella valtuuston jäsenet ja heille henkilökohtaiset varajäsenet. Lapin liiton valtuustossa on 60 jäsentä. Valtuuston paikat jakautuvat puolueittain Lapissa seuraavasti: keskustalla 23 paikkaa, vasemmistolla 11 paikkaa, SDP:llä 10 paikkaa, kokoomuksella yhdeksän paikkaa, perussuomalaisilla neljä paikkaa, vihreillä kaksi paikkaa ja kristillisdemokraateilla yksi.

Lapin liiton valtuuston jäsenet ja varajäsenet kaudelle 2017-2019

SDP (10 paikkaa)

Varsinainen jäsen     
Varajäsen
 Sari Auvinen, Kemi    Teija Jestilä, Kemi
 Jukka Ikäläinen, Kemi    Heikki Härkönen, Kemi
 Rauli Koskela, Keminmaa    Annika Keskitalo-Hildén, Keminmaa
 Sakari Silén, Muonio     Anneli Kuortti, Muonio
 Kaisa Illikainen, Ranua     Keijo Ruonala, Ranua
 Johanna Ojala-Niemelä, Rovaniemi
Marjo Rundgren, Rovaniemi
 Antti Liikkanen, Rovaniemi
Mikkel Näkkäläjärvi, Rovaniemi
 Maria-Riitta Mällinen, Rovaniemi Eemeli Kajula, Rovaniemi
 Elina Jokela, Salla
Tuula Pennanen, Salla
 Kosti Ollila, Tornio Janne Olsen, Tornio




Keskusta (23 paikkaa)




 

 Varsinainen jäsen  Varajäsen
 Sari Keskitalo, Enontekiö  Seppo Alatörmänen, Enontekiö
 Raimo Keskikallio, Kemi  Ritva Sonntag, Kemi
 Mauno Kerkelä, Kemijärvi
 Anita Ruokamo, Kemijärvi
 Tommi Lepojärvi, Keminmaa
 Sirpa Uusitalo, Keminmaa
 Pekka Rajala, Kittilä  Merja Korva, Kittilä
  Jarmo Kylmämaa, Kolari 
 Helena Kaikkonen-Tiensuu, Kolari
 Jani Jaakkola, Pelkosenniemi
 Tero Luoma-aho, Pelkosenniemi
 Antti Mäkituomas, Pello
 Kaisu Laitamaa, Pello
 Olavi Lehtiniemi, Posio
 Heikki Maaninka, Posio
 Ulla Ilvesluoto, Ranua
 Hannu Kuukasjärvi, Ranua
 Hannu Ovaskainen, Rovaniemi   Matti Pöykkö, Rovaniemi
 Kaisu Huhtalo, Rovaniemi Anitta Ylitörmänen, Rovaniemi
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  


 
Hilpi Ahola, Rovaniemi Susanna Junttila, Rovaniemi
Pertti Lakkala, Rovaniemi Sakke Rantala, Rovaniemi
Raija Ämmälä, Salla Marita Leskinen, Salla
Jouko Savukoski, Savukoski Ilkka Leppäjärvi, Savukoski
Lauri Vakkala, Simo Helena Hamari, Simo
Arja Mäkitalo, Sodankylä Mikko Pyhäjärvi, Sodankylä
Marja-Liisa Vaara, Tervola Eero Ylimartimo, Tervola
Outi Keinänen, Tornio Sari Juntura, Tornio
Helena Kristo, Tornio Marja-Liisa Husa, Tornio
Olli Rainio, Tornio Juha Berg, Tornio
Reeta Laitinen, Ylitornio Markku Kangas, Ylitornio


Kokoomus (9 paikkaa)
Varsinainen jäsen Varajäsen

Jari Huotari, Inari Anu Avaskari, Inari
Marja-Leena Laitinen, Kemi Marko Leskio, Kemi
Jukka Kortelainen, Kemijärvi Riitta Savukoski, Kemijärvi
Juhani Juuruspolvi, Rovaniemi Mika Kansannviva, Rovaniemi
Sanna Luoma, Rovaniemi Matti Henttunen, Rovaniemi
Sara Tuisku, Rovaniemi Päivi Alaoja, Rovaniemi
Pekka Heikkinen, Sodankylä Markku Lehtinen, Sodankylä
Satu Marin, Tornio Raija Lummi, Tornio
Marjatta Kordelin, Utsjoki Veikko Porsanger, Utsjoki


KD (1 paikka)
Varsinainen jäsen Varajäsen
Raimo Miettunen, Rovaniemi Riitta-Maija Hokkanen, Rovaniemi


Vasemmisto (11 paikkaa)
Varsinainen jäsen Varajäsen

Sari Ekorre-Nummikari, Kemi Anneli Mikkanen, Kemi
Mikko Koivulehto, Kemi Pasi Määttä, Kemi
Juhani Hiltunen, Keminmaa Helena Halttu, Keminmaa
Aki Nevalainen, Kittilä Paula Nevalainen, Kittilä
Reijo Kontinen, Kolari Esa Nordberg, Kolari
Simo Keränen, Pello Tanja Matinlompolo, Pello
Tiina Outila, Rovaniemi Jaakko Portti, Rovaniemi
Esko-Juhani Tennilä, Rovaniemi Aatos Nätynki, Rovaniemi
Janni Salmela, Sodankylä Juha Karppinen, Sodankylä
Toni Keränen, Tornio Ilkka Kapraali, Tornio
Vuokko Vakkuri, Ylitornio Tommi Knuuti, Ylitornio


Perussuomalaiset (4 paikkaa)
Varsinainen jäsen Varajäsen
Harri Tauriainen, Kemi Heidi Kärki, Kemi
Juhana Kelloniemi, Kemijärvi Kyösti Sipovaara, Kemijärvi
Kalervo Björkbacka, Rovaniemi Timo Tolonen, Rovaniemi
Kaisa Juuso, Tornio Jani Svenn, Tornio


Vihreät (2 paikkaa)
Varsinainen jäsen Varajäsen

Maire Puikko, Inari Anna Roos, Inari
Miikka Keränen, Rovaniemi Anna Suomalainen, Rovaniemi


Lisätietoja:

Lisätietoa Lapin liiton päätöksenteosta: http://www.lappi.fi/lapinliitto/lapin_liitto/paatoksenteko

Maakuntajohtaja Mika Riipi, p. 044 767 4200

Hallintojohtaja Raimo Holster, p. 040 8239 510

 

23.08.2017 20:15
Lataa PDF-muodossa